2015 - 2016

Sprzątanie Świata 2015r.

Wawrochy, 18 września 2015 r.

Tradycją naszej szkoły jest udział w Ogólnokrajowej Akcji „Sprzątanie Świata ”. Wszyscy uczniowie przez 2 godziny sprzątali pobliski las, obrzeża drogi i plac zabaw.

Niestety śmieci znów było bardzo dużo.

Po ciężkiej pracy uczniowie odpoczywali  przy ognisku piekąc kiełbaski.

Sprawozdanie  z realizacji zadania

„O przyrodę dbamy i nasz region poznajemy”

Sprawozdawca: Szkoła Podstawowa w Wawrochach

Powiat: Szczytno

Gmina : Szczytno

Miejscowość : Wawrochy 12, 12-100 Szczytno

Tel. 89 624 31 08

e-mail: sp_wawrochy@op.pl

Nauczyciele odpowiedzialni za zadanie:

Mariola Niewińska

Dyrektor szkoły : Elżbieta Dziuban

Liczba uczniów biorących udział w  zadaniu: 37.

Już od wielu lat uczniowie naszej szkoły poznają świat przyrody przez obserwacje                   i doświadczenia. Realizują działania kształtujące poczucie obowiązku oszczędzania zasobów ziemi: wody, węgla, ropy naftowej, gazu, czyli tego, co przyczynia się do ich mniejszego zużycia. Obcowanie z przyrodą daje też okazje do uwrażliwiania na piękno naszej najbliższej okolicy, naszego regionu oraz kraju.

Nasi uczniowie poznali już Góry Stołowe, Tatry i ich marzeniem jest poznanie innych, ciekawych miejsc Polski. Dlatego też jednym  z założeń projektu było poznanie najwyższego wzniesienia na Warmii i Mazurach  - Góry Dylewskiej.

Zajęcia terenowe nie ograniczyły się do wzgórz. Nasz szlak prowadził przez Pola Grunwaldu i Skansen w Olsztynku.

Ważnym, ale przede wszystkim ciekawym miejscem było przejście ścieżką dydaktyczną do źródeł rzeki Łyny. Ze źródła została pobrana próbka wody, a w szkole młodzi ekolodzy zbadali ją i porównali z wodą z kranu i z pobliskiego zbiornika z wodą.

Zajęcia przyrodnicze, prowadzone metodą warsztatów, szczególnie warsztatów terenowych,  są bardzo dobrą formą rozbudzania i rozwijania zamiłowań przyrodniczych. Poprzez doświadczane uczniowie są bardziej świadomi znaczenia działań ekologicznych, bardziej rozumieją ich wpływ na ochronę środowiska.

Zofia Lipka-Berk i Mariola Niewińska

Wawrochy, 22 kwietnia 2016 r.

Dzień Ziemi

22 kwietnia 2016r. w naszej szkole odbył się  uroczysty apel z okazji Dnia Ziemi.

Po części artystycznej nastąpiło  wręczenie dyplomów i nagród   w konkursie plastycznym                                       „ Śmieci mniej – Ziemi lżej”.

I miejsce otrzymał oddział przedszkolny. Wyróżnienia  -kl. I,II,III.

Druga część apelu to  konkurs wiedzy o przyrodzie. Zawodnicy startowali w dwóch   kategoriach:

- kl .O-II – I miejsce Szymon A. klasa II

- KL. III - V – I miejsce Jakub E. klasa IV.

Trzecia część - to sprzątanie terenu wokół szkoły i  pobliskiego lasu. Śmieci było dużo –niestety.

Na zakończenie dnia –ognisko z kiełbaską.

Nagrody w konkursach ufundowało SKO.

Zofia Lipka-Berk

Wawrochy, 3 czerwca 2016 r.

III miejsce w Terenowym Turnieju Wiedzy o lesie

3 czerwca 2016r. 4 uczniów klasy VI brało udział w turnieju zorganizowanym przez Nadleśnictwo Szczytno.

Konkurencje  obejmowały tematykę z zakresu z  m.in. funkcjonowania ekosystemów leśnych, ochrony przyrody, różnorodności biologicznej oraz specyfiki pracy leśnika. Turniej przyjął formę podchodów, uczestnicy przemieszczali się po ścieżce dydaktycznej zmierzając tym samym do stanowisk konkursowych, gdzie zdobywali punkty. Dopełnieniem była konkurencja sportowa oraz plastyczna, w której drużyny oceniane były za przygotowanie pracy pt. „Moje drzewo".

Turniej zakończył pokaz pierwszej pomocy zaprezentowany przez grupę ratowniczą Autrimpus oraz pokaz żywicowania wykonany przez naszego wieloletniego współpracownika Pana Jana Janickiego

A nasze III miejsce to naprawdę sukces!

A to nasze turniejowe drzewko