Regulamin Szkolnego Koła Wolontariatu

działającego w Szkole Podstawowej w Wawrochach

I. Postanowienia ogólne:

Wolontariat:

1. Jest dobrowolną i bezinteresowną formą  działalności szkolnej.

2. Powołany został  z inicjatywy nauczycieli i uczniów.

3. Zajmuje się pomocą charytatywną osobom i instytucjom potrzebujących wsparcia i pomocy.

4. To zespół działający pod opieką koordynatora szkolnego oraz funkcjonujący pod nadzorem Dyrektora placówki.

II. Zasady członkostwa:

1. Wolontariuszem może zostać uczeń deklarujący chęć przynależności do wolontariatu.

2. Uczeń niepełnoletni  powinien posiadać pozwolenie pisemne od rodzica/opiekuna prawnego.

3. Wolontariusz ma prawo do:

- wpływania na działania zespołu,  poprzez zgłaszanie do planu pracy własnych inicjatyw

oraz pomysłów,

⁻ szerzenia  idei wolontariatu w szkole i swoim otoczeniu.

4. Wolontariusz ma obowiązek:

⁻ uczestniczyć w spotkaniach organizowanych przez koordynatorów,

- aktywnie angażować się w działania związane z wolontariatem,

- wywiązywać się z podjętych obowiązków.

III. Zadania koordynatorów:

1. Planowanie rodzaju działalności i opracowanie harmonogramu pracy uczniów/wolontariuszy.

2. Nawiązywanie  kontaktu i utrzymywanie współpracy z instytucjami  i osobami potrzebującymi wsparcia.

3. Organizowanie  spotkań wolontariuszy.

4. Reprezentowanie wolontariuszy w środowisku szkolnym.

5. Przyjmowanie i odwoływanie członków.

IV. Cele i sposoby działania:

1. Celem Wolontariatu jest propagowanie wśród uczniów: postawy wrażliwości na potrzeby

innych, bezinteresowności, oraz życzliwości w relacjach społecznych.

2. Wolontariat wspiera inicjatywy uczniów na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego.

3. Na początku roku szkolnego odbywa się  spotkanie inauguracyjne dotyczące planowania pracy.

4. Na koniec roku szkolnego odbywa się zebranie podsumowujące pracę zespołu.

5. Do form działalności należy zaliczyć:

⁻zbiórki darów rzeczowych,

⁻ kwesty pieniężne,

⁻udział w przedsięwzięciach charytatywnych,

⁻ organizacja zabaw i wolnego czasu w szkolnej świetlicy/bibliotece,

⁻promocja wolontariatu w środowisku szkolnym i lokalnym,

- obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza – 5 grudnia,

V. System nagradzania wolontariuszy:

1. Pochwała Dyrektora szkoły.

2. Wręczenie dyplomu i nagrody na koniec roku szkolnego.

VI. Postanowienia końcowe:

1. Regulamin obowiązuje wszystkich członków Wolontariatu oraz Koordynatora.

2. Zmiana regulaminu (w formie aneksu) powinna być zatwierdzona przez Wolontariuszy.

3. Rozwiązania Wolontariatu może dokonać Dyrektor Szkoły.

REGULAMIN PRZYZNAWANIA PUNKTÓW ZA WOLONTARIAT

UCZNIOM SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WAWROCHACH

Podstawa prawna

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 14 marca 2017 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego (…) do trzyletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego technikum i branżowej szkoły I stopnia, dla kandydatów będących absolwentami szkół podstawowych

ZASADY PRZYZNAWANIA PUNKTÓW

1. 1. Uczeń szkoły podstawowej może mieć przyznane trzy punkty w rekrutacji do szkół średnich za osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu lub działania na rzecz środowiska szkolnego/lokalnego.

1. 2. Uczeń, który może uzyskać w/w ­­­­­­3 punkty, powinien w szkole podstawowej zrealizować co najmniej 30 godzin w systematycznej pracy wolontariatu lub pracy na rzecz środowiska szkolnego/ lokalnego.

1. 3. Uczeń może realizować w/w godziny już od klasy 4 szkoły podstawowej. Przeprowadzone godziny odnotowuje się w karcie aktywności wolontariusza, którą wypełnia opiekun Wolontariatu. Przepracowane godziny sumuje się na koniec każdego roku szkolnego.

1. 4. Uczeń może realizować działania na rzecz drugiego człowieka uczestnicząc w działaniach Szkolnego Koła Wolontariatu Szkoły Podstawowej w Wawrochach.Może również samodzielnie poszukiwać miejsca, obszaru, placówki, w pomoc którym mógłby się zaangażować. Uczeń może również proponować swoje pomysły na określone akcje, które mogą być zorganizowane w szkole. Wolontariusz ma obowiązek włączenia się w życie szkoły, angażowania się w działalność pomocową na rzecz drugiej osoby.

1. 5. Uczeń, który realizował wolontariat poza szkołą, jest zobowiązany dostarczyć zaświadczenie o odbytym wolontariacie przed końcoworoczną radą klasyfikacyjną w czerwcu. Zaświadczenie ma zawierać nazwę placówki, pieczątkę i podpis osoby odpowiedzialnej za opiekę nad wolontariuszem, okres, w którym wolontariusz angażował się w pomoc oraz ilość zrealizowanych przez niego godzin. Zaświadczenie uczeń dostarcza do Opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu lub składa w sekretariacie szkoły.

1. 6. Punkty przyznaje Komisja, w skład której wchodzą: Dyrektor Szkoły, Opiekun/ Koordynator wolontariatu i wychowawca. Komisja decyduje również o przyznaniu punktów w niejasnych sytuacjach.